Pazarlama Stratejisine Değer Katadak 6 Video Yöntemi

Pazarlama Stratejisine Değer Katadak 6 Video Yöntemi

İnsanoğlunun hayli görsel yaratıklar olduğu düşünülürse online video içeriklerin sanal dünyada en çok tercih edilen bilgi ve eğlence kaynağı olması hiç de şaşırtıcı sayılmaz – üstelik hiçbir yavaşlama emaresi de olmaksızın.

HighQ’nun bir infografiğine göre 2017 yılı itibariyle internet trafiğinin %69’unu videolar oluşturmakta ve bu miktar 2018’de %79’a yükselecek. Haliyle video içerikler pazarlamacılar için oldukça önemli bir araç haline gelmekte. Bu sayede dinleyicinin dikkatini çekebiliyor, değerli bir içerik sunabiliyor ve sanal ürünler üzerinden etkileşimi arttırabiliyorlar. Aynı infografik, pazarlama uzmanlarının %52’sinin video içeriklerini dünya çapında en iyi geri dönüş sağlayan içerikler olarak gördüklerini söylüyor.

Videolar zaman zaman yüksek maliyetli ve zaman alıcı olsa da, pazarlamacılara hedef kitlelerine, amaçlarına ve stratejilerine uygun çeşitli formatlarda seçenekler de sunuyor.

Aşağıda, pazarlamacıların sanal pazarlama stratejilerine yönelik farklı video içerik ekleme yöntemleri ve bunları en iyi ve kolay nasıl yapabileceklerine dair bazı örnekler sunuyoruz.

#1 – Videoyu içeriğinizin görseli olarak kullanın

İlgi çekici görseller her tür içerik için mutlaka olması gereken bir unsur ancak resimden öte, bir video ile metni zenginleştirmek ve canlandırmak çok daha verimli olabilir.

Örneğin videolar AOL’in yeni içerik yapısının büyük bir kısmını teşkil etmekte. Genellik olarak sayfanın tepesinde metni destekleyici videoları görmemek mümkün değil. İster yaşam tarzına ilişkin bir konu olsun ister güncel haberler, AOL her zaman ilgi çekici bir video görseli mutlaka sayfasında kullanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bir başka örnek de TopRank Pazarlama olarak biz de haftalık sanal pazarlama haberlerini paylaştığımızda dinamik bir görsel olarak video formatını kullanıyoruz. Okuyucularımıza bir dizi sanayi makalesi ve linkler vermek yerine Muhasebe Müdürümüz Tiffani Allen ve İçerik Pazarlama Liderimiz  Lead Josh Nite espirili bir yaklaşım getiriyor güncel konulara.

En iyi performans için: Sırf video koymuş olmak için video yüklemeyin. İçeriğinizin dinleyici kitleniz ile uyumlu olduğuna ve katma değer sağladığına emin olun.

#2 Sosyal medyada Canlı Yayın Videoları

Meerkat, Facebook Live ya da Twitter’ın Periscope gibi uygulamaları kullanarak sosyal medyada canlı yayın vidoları sayesinde izleyicilerinizle daha sıkı bir iletişim kurabilirsiniz. Nasıl mı? Canlı yayın sayesinde sadece eş-zamanlı bir içerik sağlamakla kalmıyor aynı zamanda daha otantik ve kurgusuz bir video sunmuş oluyorsunuz ki bu sayede izleyiciniz ile aranızda bir güven bağı kuruluyor.

GE, Adidas, Doritos ve Spotify böylesi canlı yayın videoları kullanan markalardan bazıları. Aşağıdaki videoda GE’nin Periskope üzerinden yayınladığı #droneweek’e bir örnek olarak GE-tasarımı bir drone’un bir kıyıdan diğer kıyıya nasıl uçtuğunu canlı yayında gösteriyor.

En iyi performans için: Yakın zamanda gerçekleşecek olan bir etkinlikten ön-gösterimler (sneak peek) sunmak veya özel bir duyuru yapmak için canlı yayın videolarını kullanabilirsiniz. Sosyal medya üzerinden yapacağınız canlı yayın videoları ile yapacağınız duyuru ve ön gösterimlerle dinleyicileri kendinize bağlayabilir ve onların da katılımını sağlayabilirsiniz.

#3 Uzmanlar ile Video röportajlar

Konusunda uzman kişiler ve düşünürlerle yapacağınız işbirlikleri, içeriğinizin güvenilirliğini arttıracağı gibi dinleyicilerinize ek bir değer verecek ve daha fazla yeni kullanıcıya ulaşmanızı sağlayacaktır.

Yazar ve genoloji uzmanı Lisa Louise Cooke, sıklıkla diğer aile geçmişi uzmanları ile yeni teknolojiler, kaynaklar ve trendler üzerine röportajlar yapıyor. Kendisinin bir podcast kanalı var.

En iyi performans için: Röportaj yapacağınız uzmanlarla paylaşacağınız bir blog yazısı veya sosyal medya mesajını önceden hazırlayın. Bu sayede röportaj gerçekleşirken, öncesinde ve sonrasında duyurmanız daha kolay olacaktır.

#4 – Ürün tanıtımları

Ürün tanıtımları ürününüzü görselleştirmek, marka farkındalığı yaratmak ve dinleyicinizi eğitmek için harika bir yöntemdir.

Otomatik top fırlatıcı özelliğindeki bir evcil hayvan oyuncağının ürün tanıtım videosunu yayınlayan iFetch buna gayet güzel bir örnek teşkil etmekte. Video her tür köpek ve yetişkinin nasıl saatlerce eğlenebileceğini gösteriyor. Her ne kadar video biraz uzun olsa da, ürünü alıp evde kendi köpeğinizle deneme isteğinizi reddedemezsiniz.

En iyi performans için: Doğrudan video kaydına başlamadan önce izleyicinizi nasıl bir yola sokup neler anlatacağınızı planlamanızda yarar var. Bu sayede ortaya çıkan video hem amacına bağlı hem de izleyiciniz açısından değerli olacaktır.

#5 – ‘Nasıl yapılır’ videoları

‘Nasıl yapılır’ videoları izleyiciye hem bilgi aktardığı hem de gerekli deneyimi gösterdiği için oldukça etkili videolardır.

Örneğin BuzzFeed’in Tasty kanalında bir video müthiş lezzetli bir tarif veriyor, kahvaltılık Enchılada tarifi 15 Mayıs 2016’da yayınlanmış ve kısa sürede 75,000 defa izlenmiş.

En iyi performans için: ’Nasıl yapılır’ videolarına metin eklemeyi ihmal etmeyin. Bu sayede arama motorları ve işitme engelliler için de için optimasyon sağlamış olacak, adım adım yönergelere ihtiyaç duyanları da unutmamış olacaksınız.

#6 – Müşteri Bildirimleri

Müşteri bildirimleri günümüzde gayet sıradan bir uygulama ama neden bunu bir adım öteye taşıyıp ilgi çekici videolar oluşturmayasınız? Video bildirimler sayesinde izleyicileriniz sizin ürününüzün veya hizmetinizin onların sorunlarını nasıl çözeceğini ya da hayatlarını nasıl iyileştireceğini görecekler.

Tesla Motors, Tesla’yı seçen birçok kimsenin deneyimlerini paylaştığı bir dizi video bildirim ya da onların deyişiyle ‘müşteri hikayesi’ oluşturdu.

En iyi performans için: Video bildirimler gerçek olmak zorundadır. Yapmacık bir video ile izleyicilerinin size olan güveni ve inandırıcılığınızı güçenldirmek yerine sarsarsınız.

Videoları kendi sanal pazarlama stratejinizde siz nasıl kullanıyorsunuz? Yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

http://www.toprankblog.com/2016/05/video-digital-marketing-strategy/

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *