Video Pazarlamasına geçmek için 15 neden

Video Pazarlamasına geçmek için 15 neden

Video Pazarlamasına geçmek için 15 neden

İçerik pazarlamacılığında video kullanımı her geçen gün artmaktadır. Aslında, YouTube şu anda web dünyasındaki en büyük ikinci arama motorudur ve video pazarlaması daha sonradan gelişen bir fikir iken içerik pazarlama stratejisinde ön plana gelmiştir. Peki neden video içerik pazarlaması yapılmalıdır. İşte size geçerli 15 neden.

 1. Video içerikleri kullanıcıların markaya dönüşümlerinin ve ürün satışlarının artışını sağlar. Videolar size ciddi anlamda maddi kazanç sağlayabilirler. Web site açılış sayfasına ürün ya da tanıtım videoları eklemek kullanıcı dönüşümlerini %80 oranında artırmaktadır.
 2. Video içerikleri doğrudan satışlara da yol açabilir. Araştırmalar, bir ürün hakkında açıklayıcı bir video izleyen kullanıcıların %74’ünün daha sonra satın aldım gerçekleştirdiğini gösteriyor.
 3. Videolu içerik kullanan işletmelerin %83’ü videonun yatırımda iyi getiri sağladığını söylüyor. Video prodüksiyonları çok düşük maliyetli olmamakla beraber, aynı zamanda ciddi bir zaman ayrılması da gerekiyor. Ancak online video düzenleme araçları sürekli olarak gelişmekte ve daha uygun maliyetli hale gelmektedir. Hatta akıllı telefonlarda bile oldukça iyi videolar hazırlamak mümkün. Aynı zamanda videolarınızın mükemmel olması da gerekmiyor. Çünkü video pazarlamada asıl önemli olan içeriktir.
 4. Videolu içerikler kullanıcı ile marka arasında bir güven oluşmasına yardımcı oluyor. Ve bu durumda satışlara oldukça olumlu yansıyor. Tüm içerik pazarlama stratejileri güvene dayanır ve uzun vadeli müşteri ilişkilerinin oluşmasını sağlar.
 5. İnsanlara ilginç ve yararlı bilgiler sunarak markayı tanımasına yardımcı olabilirsiniz. Video, marka ile kullanıcı arasındaki tüm bağları oluşturur. YouTube markanızı tanıtmak için en güçlü sosyal medya figürü halinde olsa da Twitter , Facebbok ve Instagram gibi sosyal medya mecraları da oldukça güçlü.
 6. Bazı tüketiciler internette ürün ve hizmet satın alma konusunda şüphe duymaktalar. Ancak etkili pazarlama videoları ile ürünlerinizi konuşma tarzında ifade etmek çok daha kolay. Bu durum, tüketicilerin %57’sinin videoların internetten satın alma konusunda daha fazla güven verdiklerini söylemesinin nedenlerinden biridir. Kullanıcılar üzerinde bireysel etki kurar ve adeta ürüne insani duygular katar.
 7. Dünyanın en büyük arama motoru Google, videolu içeriklere öncelik verir. Böylece sitenizdeki ziyaretçiler tarafından harcanan zamanın da artmasına yardımcı olur. Böylelikle arama motorları sitenizin iyi bir içeriğe sahip olduğunu fark eder. Web sitenize gömülü bir videonuz varsa, Google’da 53 kat daha fazla görünürsünüz. Google’ın, YouTube’u satın alması ile videoların arama motoru sıralamasında daha da etkili olmaya başlamıştır.
 8. Videolarınızın arama motoru optimizasyonunu gerçekleştirdiğinizden emin olun. SEO için videonuza dikkat çekici açıklamalar ve başlıklar yazın. Böylece sitenize gelen kullanıcı trafiğini artırabilirsiniz. Web sitenizde bulunan ürünlere ve hizmetlere backlinkler ekleyerek bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Böylece potansiyel müşterilerinize site içinde dolaşma şansı vermiş olursunuz.
 9. Kullanıcıların %90’ı mobil cihazlardan internet kullanmaktadır ve video izlemektedir. Her geçen gün bu oran daha da artmaktadır. YouTube, mobil video tüketiminin her yıl %100 arttığını bildirdi. İnsanlar hareket halindeyken dahi video izlemektedir. Bu durum her geçen gün kullanıcı sayısını artırmak için videoların vazgeçilmez bir içerik olduğunun da kanıtıdır.
 10. Yeni bir ürün veya hizmeti tanıtmak istiyorsanız nasıl çalıştığını, neye yaradığını göstermek için bir video oluşturabilirsiniz. Kullanıcıların %98’i bir ürün veya hizmet hakkında daha fazla bilgi edinmek için açıklayıcı bir video izlediklerini söylüyor. Bu nedenle video pazarlamayı kullanan işletmelerin %45’i ana sayfalarında açıklayıcı bir videoya sahiplerdir. Bu işletmelerin %83’ü, ana sayfada bulunan açıklayıcı videoların satış artışında etkili olduğunu belirtiyorlar. Eğer anlatımı zor bir ürün ya da hizmet ile ilgili açıklayıcı videolar hazırlamak istiyorsanız animasyonlu videolar kurgulayabilirsiniz. Animasyon, metin veya canlı videoların yapamayacağı kavramları çok daha rahat anlatabilir. Animasyon videoları, eğlence ve sadeliğin birleşimidir. Kullanıcılar üzerinde de olumlu etkileri vardır.
 11. Günlük rutin hayatımız ve yoğunluğumuz uzun ürün açıklamalarını okuyabilecek zamanı tanımıyor. Aynı zamanda artık kullanıcılar da ürünü hareket halinde görmek istiyor. Bu sebeple videolar, içerik pazarlamanızda video kullanmanın en önemli itici güçlerinden biridir.
 12. Video pazarlama, hedef kitleyi yakalayabildiği gibi aynı zamanda büyüme imkânı da sağlar. Hem göze hem de kulağa hitap eden video içeriklerinizin kalitesinden emin olun ve böylece rekabet gücünüzü de artırın.
 13. Video reklamların ortalama tıklama oranı%1,84’tür. Bu, tüm dijital reklam biçimlerinin en yüksek oranıdır. 15 saniyelik atlanamayan bir YouTube video reklamı için tamamlanma oranı %92’dir. Atlanabilir video reklamlar için ise oran%9’dur. Banner reklamlar yenide video içerikleri ile satış grafiğini artırmanız çok daha kolay.
 14. Kullanıcılar göndereceğiniz e-postalarda video içerik eklediğinizden emin olun. Video içeren bir e-postanın tıklanma oranı %96 ihtimaldir. Videoların kullanıcılara ulaşmanın etkili bir yolunun olduğunun da kanıtı.
 15. Sosyal medya ağları, video paylaşımlarını teşvik etmektedir. Facebook 360 derece videoları ile herkes için bir video merkezi haline gelmeye başladı. Instagram video sınırını 60 saniyeye kadar uzattı ve story özelliği ile daha çok kullanıcıya ulaşma imkânı sağladı. 60YouTube, dünyadaki en popüler ikinci sosyal ağdır. Bununla birlikte, sosyal medya bağlamında, video pazarlamacıları insanların gerçekleri değil, duyguları paylaştıklarını hatırlamalıdır. Kullanıcıların %76’sı, eğlendirici videoları paylaşma ihtiyacı hissediyorlar. Yani videonuzu paylaşıma teşvik etmek için eğlenceli içeriklerden oluşan videolar oluşturmalısınız. Böylece sosyal paylaşım ağları aracılığı ile sitenize gelen trafiği artırabilirsiniz.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *