Video Pazarlama Stratejisi Nasıl Yaratılır

Video Pazarlama Stratejisi Nasıl Yaratılır

Video Pazarlama Stratejisi Nasıl Yaratılır

Video, hedef kitlenizin dikkatini çekmek, aramada daha görünür olmak ve dönüşüm hunisindeki potansiyel müşterileri dönüştürmek için kullandığınız kendinize video ile pazarlama stratejisi geliştirebilirsiniz. Her ne kadar video ile pazarlama stratejisine yeni adım atmış olsanız da her şeyin ne anlama geldiğini, nereye gittiğinizi ve başarıyı nasıl ölçeceğinizi gösteren bir yol haritasına ihtiyacınız vardır. Planınızın inanılmaz derecede ayrıntılı olması gerekmez, ancak video içeriğini şirketinizin hedefleriyle nasıl konumlandıracağınız konusunda iyi bir fikre sahip olmalısınız. Markanız adına video konumlama için aşağıdaki maddelere öncelik verebilirsiniz.

Video içeriğinin amacını belirleyin.

Öncelikle videonun konusu ve amacı belirlenmelidir. Videonuz eğitim amaçlı mı yoksa eğlenceli mi olacak. Markanızın sesi ve kitlenin ihtiyaçları, yaklaşımınızı videoda belirlemelidir. Tam olarak bu içeriği kimin için hazırladığınızı belirtin. Hedef kitlenizi olabildiğince ayrıntılı olarak belirtin. Özellikle içeriğinizin katma değeri nedir? Kitlenizin ne yapmasına yardımcı oluyor? B2B ürününüzle ilgisi olmayan videoları haklı göstermek için, işletmenizin neden video hikayeleri oluşturduğunu anlatması gereklidir.

Pazarlama stratejinizde çok fazla kendi kendini tanıtıcı içerik barındırıyorsanız, spam olarak algılanacak ve fark edilmeyecektir. Video pazarlama stratejinizin amacı, izleyicilerinizi eğitmek, eğlendirmek ve onlara ilham vermek olmalıdır. Bu durum kullanıcılar tarafından paylaşılan ve hatırlanan içerik oluşturmanıza yardımcı olur.

İçeriğiniz sosyal medya hesaplarınızda ve web sitenizde paylaşılacağından, kullanıcıların videoyu beğendikleri takdirde markanızı bulmaları zor olmayacaktır. Bu yüzden, ticari markanızı şirketiniz için bir tanıtım platformu yapmaya çalışmaktan çekinmeyin. Kısacası, video pazarlama stratejinizin amacını belirlediğinizden emin olun. Hedef kitlenizi iyi analiz edin ve internet ortamındaki hareketlerini analiz edin. Böylece kullanıcıların istedikleri, paylaşacakları videolar oluşturabilir, amacınızı kullanıcı hareketlerine göre belirleyebilirsiniz.

Oluşturulacak video konularını ve türlerini ana hatlarıyla belirtin.

Hedef kitlenizin kim olduğunu anladıktan sonra, hangi biçimin ve konunun kullanıcılarınıza en iyi şekilde bağlantı kuracağını belirleyin. Videolarınız eğitici mi olmalıdır yoksa marka hikayelerini mi barındırmalıdır? Amaç, görüntüleyenlerin beğeneceği ve paylaşmak istediği bir içerik sağlamaktır. Paylaşacağınız içerik marka ile ne kadar alakalı olursa o kadar başarılı olur.

Bir işletme genelinde video uygulamak istediğinizde, kapsamınızı vurgulamak önemlidir. İlk olarak, işletmenin hangi işlevlerinin videoda kullanacağını ve varlıkların dahili olarak, harici olarak mı yoksa her ikisinin de mi kullanılacağını belirleyin. Örneğin, bir kurumsal B2B yazılım şirketi çalıştırıyorsanız, “Ürün”, “İK”, “Kurumsal Etkinlikler”, “Dahili İletişim”, “Satış” gibi farklı iş işlevlerini destekleyebilir. Bu işlevlerin her birinde anlatmanız gereken hangi tür hikayelere karar vermeniz gerektiğine karar verin.

İçerik oluşturmaktan kimin sorumlu olduğunu belirleyin.

Video oluştururken birkaç alternatifiniz vardır. Siz veya bağlı bulunduğunuz ajans videolarınızı geliştirebilir. Videoları düşük bütçeli düzenli bir şekilde geliştirmeyi planlıyorsanız, bu sizin için en ekonomik seçenek olabilir. Bununla birlikte, videoları kendiniz çekseniz dahi belirli bir kalite düzeyini korumak zorundasınız. En iyi videoların nasıl çekileceğine dair biraz araştırma yapabilir veya kurslara gidebilirsiniz. Tek ve etkili bir video oluşturmak istiyorsanız profesyonellerle çalışmak en iyi yöntemdir.

Video oluşturmak ve tanıtmak için blog yazarları veya etkileyici kişilerle çalışabilirsiniz. Büyük ve ilgili bir kitleye sahip vloggerlar ile çalışabilir, markanızın bilinirliğini artırabilirsiniz. Videolarınızı geliştirmenin en iyi yolunu seçerken, hedef kitlenizi, bütçenizi, zamanınızın kullanılabilirliğini ve yaratıcılığınızı ortaya koymalısınız.

Video içeriği hazırlarken genel olarak, sahip olduğunuz kaynakları değerlendirin. Şirket içi veya dışarıdan tedarik üretme içeriği geliştiriyorsanız düzenli bir planlama yapın. Nasıl çalışıyor olursanız olun, yaratıcı konseptlerden kimin sorumlu olduğunu, senaryoları kimin yazacağını, nihai onayların nasıl kazanıldığını, video çekimlerinin lojistiğini kimin organize ettiğini ve tamamlandığında videoları dağıtmaktan kimin sorumlu olduğunu belirtin. Ayrıca, video geri bildirimi için danışılan önemli paydaşlardan bir “editör kurulu” isteyebilirsiniz.

İçeriğinizin hangi kanallarda paylaşılacağına karar verin.

YouTube son derecede önemli bir dağıtım kanalı olsa da bu bir strateji değildir. Günün sonunda, YouTube, kullanıcıları kendi sitelerinde tutmakla ilgilendiği için kullanıcılara sunduğu farklı video önerileri ile ilgiyi dağıtabilir. Bu nedenle, SEO optimizasyonlu YouTube açıklamalarınızda yalnızca web sitenize geri bağlantılar sağlamalısınız.

Bağımlılık yapan YouTube deneyimini taklit eden çok sayıda video kanalı bulunmaktadır. Medya markaları gibi davranan büyük markaların, web sitelerinin videolarına ayrılmış tüm sayfalarına sahip olmaya başladığını fark edeceksiniz.

Video performanslarınızı değerlendirin.

Yaptığınız video yatırımı haklı çıkarmak için videolarınızı ve ilişkili analizlerinizi ölçümlemelisiniz. Videolarınızı yayınladıktan sonra gözden geçirmeniz gerekir. Video, bir “oynatıcı” veya “kapsayıcı” olarak dağıtıldığı için, videonuzun bir video pazarlama platformu aracılığıyla nerede yayınlandığı konusunda veri alabilirsiniz. Dahası, hangi videoların hangi videoları izlediğini ve ne kadar süre boyunca oynadığını görebildiğiniz için video verileriniz doğru ölçümlemeye katkıda bulunabilir.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *