Video İçerikleri Nasıl Olmalı

Video İçerikleri Nasıl Olmalı

Video İçerikleri Nasıl Olmalı

Pazarlamanın en kıymetli aracı haline gelen video pazarlama sayesinde, müşterilerle iletişim ve etkileşim artarak, marka tanınırlığı da fazlalaşacaktır. Günlük hayatımızın her anında videolar var. Video içerikler, görsel ve metin ağırlıklı içeriklere göre sosyal medya platformlarında yüzde 1.200 daha fazla paylaşılıyor. En çok kullandığımız sosyal ağlar üzerinden açıklayarak görelim bu durumu. YouTube, Facebook ve Snapchat’i ele alalım. Bir ay içerisinde YouTube’a yüklenen videolar, dünya televizyonlarının birkaç senelik içeriğine denk geliyor. Facebook’ta ise bir günde 100 milyon saat video izleniyor. Snapchat de ise bir günde 10 milyar video izleniyor. Ayrıca Instagram’da video izlenme oranında % 40’lık bir artış görülüyor. İnternette milyonlarca video yer alıyor. 2019 yılında internet trafiğinin % 80’ini videoların oluşturacağı düşünülüyor.

Videolar fazlasıyla ilgi görsede bu kadar çok seçenek arasında kendini izlettiriyor olması gerekir. Dikkat çekici olmazsa kimse izlemek istemez. Bu yüzden hazırlanacak video içeriklerinde olması gereken bazı özellikler vardır. Bunların başlıcalarına değinelim.

 1. Kendinizi Tanıtın

Müşterilerinize size tanıma fırsatı vererek daha samimi bağlar kurulmasını sağlayabilirsiniz. Onlara firmanızı tanıtın, şirketinizi, çalıştırdığınız personeliniz gösterin. Bu tarz çekilmiş bir video müşterilerine kendine değer verildiğini hissettirir. Böylece marka akılda kalıcı bir etki yaratabilir.

 1. Videodan Beklenti Belirlenmeli

Videodan geri dönüş beklentisi uzun vadeli mi yoksa çok çabuk mu olsun istiyoruz, bunu belirlemek gerekiyor. Çünkü videoların yayınlanacağı mecralar burada önem kazanıyor. Mesela Facebook’ta canlı videolar daha çok tercih edilirken YouTube için kalıcı ve daha uzun vadeli içerikler tercih ediliyor. Beklentiye uygun mecralar seçilmeli. Ya da yayınlanacak platforma uygun videolar hazırlanarak başarı sağlanabilir.

 1. Hedef Kitle Belirlenmeli

Video içeriği hazırlanırken kime hitap edeceği de çok önemli. Hedef kitle belirlenerek ona uygun içerik üretilmeli. Ulaşmak istediğimiz müşterilerin dikkatini çekemezsek video içeriği başarısız olur. Bu durumda boşa bir yatırım yapmış oluruz. Üretilecek içerikler hedef kitleye uygun olmalı, içeriğin tanıtımı ya da duyurulara doğru zamanda yayınlanmalı ve doğru sosyal medya da kullanılmalı.

 1. Doğru İçerik Türünün Seçilmesi

Başarılı bir içerik hazırlamak isteyenlerin dikkat edeceği önemli bir konuda videonun türünü belirlemektir. Müşterilerin ilgisini en çok çeken video türleri % 52 oranla müşteri görüşleri,
% 51 oranla tanıtım videoları, % 51 nasıl yapılır videoları,
% 26 oranla inceleme videoları olarak ölçülmüştür. Hazırlamak istediğimiz içeriğe uygun olarak video türünü seçmeliyiz. Bu adım daha çok kişiye ulaşmamıza yardımcı olacaktır. Ayrıca araştırmalara göre YouTube üzerinde “Nasıl yapılır?” temalı video aramaların oranı her yıl % 70’lik artış gösteriyor.

 1. Video içeriği ilgi çekici olmalı

Yeni bir ürün ya da hizmet için video hazırlanacaksa öncesinde merak uyandırıcı kısa videolar ya da kampanyalar hazırların. Bu asıl videonun daha çok tıklanmasına yardımcı olacaktır. Bir video içeriği hazırlarken içerisine mizah katarak daha renkli, daha dikkat çekici olmasını sağlayabilirsiniz. İnsanları cezbeden, izlemek isteyecekleri videolar pazarlama hedeflerine daha çok yaklaştıracaktır.

 1. İçerik duyguları barındırmalı

Biz insanlar için her zaman duygular önemlidir. Video içeriklerinde mutluluk, sevinç, hüzün gibi duyguların yer alması daha çok izlenmesine yardımcı olacaktır. İçinde duygu barındırmayan videolar akılda kalıcı olmaz. İnsanlar izlerken sıkılıp tamamını izlemek istemeyebilir. Böyle olumsuzlukları yaşamamak için hayatın içinde de olduğu gibi duygular videolarda olmalı.

 1. Açıklayıcı İçerikler Hazırlanmalı

Özellikle reklam videoları hazırlanırken içeriklerin açıklayıcı olması pozitif bir değer katacaktır. Yani ne için video çekiliyorsa o konuda bilgiler yer almalı. Mesela yeni bir ürün için içerik hazırlanıyorsa ürünün nasıl kullanılacağı, hangi alanlarda işe yarayacağı gibi tüyoların verilmesi videoların daha çok tıklanmasını sağlayacaktır. Böylelikle de müşterilerin satın alma kararlarını olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

 1. Video İçerisinde Müşterilerin Geri Dönüş Yapabileceği Adreslere Yer Verin

Videolarda tanıtımı ya da reklamı yapılan ürünlerle daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak isteyenler muhakkak olacaktır. Bu kişiler için anında ulaşıp bilgi alabileceği bir adresin bulunması güvenilirlik kazanılmasında önemli bir ölçüt olabilir. Müşterilerin etkileşim içinde olabileceği adres sayesinde de satış hedefleri gerçekleştirilmiş olacaktır.

 1. Videolar Merak Edilenleri Açıklar Nitelikte Olsun

Video içerikleri hazırlanırken müşteri istekleri göz önünde bulundurularak hazırlanırsa müşteriler ile sıcak bir bağ kurulabilir. Mesela sosyal medya üzerinden gelen sorular üzerine içerikler hazırlanabilir. Görsel cevaplarla daha tatmin olan müşteri memnuniyeti sayesinde markaya bağlılık duyar. Daha çok satış yapılmasını sağlar.

 1. Videoların Sürelerini Kısa Tutun

Video izleyicileri arasında yapılan araştırmaya göre bir içeriğin ilk 5 saniyesi videonun tamamının izlenip izlenmeyeceği konusunda etkili oluyor. Videoların uzun olması zaten müşteriyi sıkıyor. İnsanlar kısa ve etkileyici videoları izlemeyi tercih ediyor. Bu yüzden video içeriklerinde gereksiz şeyler kullanılmamalı. Asıl amaca yönelerek basit ama etkili şekilde anlatılmalı. Video içeriklerinin uzun olması maliyeti de arttıracaktır. Video içeriklerinin kısa tutulması daha etkili olacaktır.

 1. Yayınlanacak Web Sitesi Mobil Uyumlu Olmalı

 İnternet trafiğinin tamamına bakıldığında üçte ikisini telefon ve tabletler oluşturuyor. Bu yüzden web sitelerinin mobil uyumlu olması bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü hazırlanan içerikler bu mobil uyumlu web sitelerine bağımlı olacak. Hazırlanan web içeriklerinin kalitesinin burada bir öneme sahip olmaması konusu ortaya çıkıyor. Mobil cihazlara uyumlu web sitelerinde yayınlanmazsa videolar, düzgün izlenemeyebilir. İnternet kullanıcıları da bu tarz sorunlarla karşılaşacağı videoları tercih etmeyecektir. Yani video içeriklerinin yayınlanacağı web siteleri de önemlidir. Çünkü uyumsuz siteler video kalitenizi düşürür. Düşük kaliteli video içerikler paylaşan markalar hakkında, olumsuz bir izlenime sahip olan kullanıcıların oranı da %62.

Video içeriklerinde başarıyı elde etmek isteyenler, dikkat edilecek bu kadar ayrıntıyla uğraşmak istemiyorsa içerik hazırlayan profesyonel ekiplerden yardım alabilir. İçerik hazırlama konusunda destek almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *