Video Editleme Uygulamaları

Video Editleme Uygulamaları

Video Editleme Nedir?    

Video editleme diğer bir anlamda video düzenleme; hareketli resimleri anlamlı bir bütün haline getirip, çeşitli renk düzenlemeleri, ses ve müziklerle birleştirilmesi işlemidir. Tabi ki video editleme sadece bunlarla sınırlı değildir. Hâlihazırda var olan videolar üzerinde de hızlandırma, kırpma, yavaşlatma gibi çeşitli seçeneklerden yararlanarak, düzenlemeler yapabilirsiniz. Böylece videolarınız daha profesyonel bir hale gelir.

Ücretsiz Video Editleme Programları

Videolarınızı daha profesyonel hale getirmek istiyor fakat üst düzeydeki programlar için gerekli bütçeyi ayıramıyor musunuz? Sizlere önereceğimiz ücretsiz programlarla da ortaya harika videolar çıkarabilirsiniz.

GSpot: Ücretsiz video editleme programlarından biri olan GSpot, AVI dosyalarının video ve ses kodlama bilgilerini gösterme yeteneğine sahip. Mevcut olmayan codekleri bilgisayarınıza yükleyerek, AVI dosyalarını kolaylıkla izleyebilirsiniz. Codeklerde oluşan sorunları görebilir, bu sorunları zorlanmadan çözebilirsiniz. GSpot uygulaması ile kare sayısı, süre, bit oranı gibi verilere de ulaşabilirsiniz.

VSDC Free Video Editor: Bu program size, objeleri biçimlendirme, renk düzenleme ve çeşitli filtre seçenekleri sunarak, videolarınızı kolayca montajlamanızı sağlıyor. VSDC Free Video editör yazılımı sayesinde, birden fazla videoyu birleştirebilir, ses efektleri ekleyebilir, çeşitli videoları üst üste bindirerek tek ekranda, değişik boyut ve şekillerde oynatabilirsiniz. Aynı zamanda video yakalama özelliğini kullanarak masaüstü ekran görüntüleri üzerinde de çalışabilirsiniz.

VirtualDup: Ücretsiz Video düzenleme programları denince akla gelen ilk programlardan biri olan VirtualDup, kolay bir kullanım sunarken, geride güçlü bir etki bırakıyor. Kusursuz video yakalama, video rengi, efekti gibi özelliklerin yanında sesi ve videoyu birbirinden bağımsız bir şekilde düzenlemenize de yardımcı oluyor. Aynı zamanda bilgisayarınızda bulunan ses codek ve video verilerini kullanmanızı da sağlıyor. Kullanımı oldukça basit olan bu programla, istediğiniz videoyu hızlıca yapabilirsiniz. 4GB’lık verileri dahi düzenlemenize olanak sağlayan bu program yardımıyla kurguladığınız videoları rahatça hazırlayıp, istediğiniz formatta kaydedebilirsiniz.

Zoom Player: En gelişmiş oynatma özelliklerine sahip olan Zoom Player video editleme programında aradığınız hemen her şeyi bulabilirsiniz. Vlc player gibi tüm formatları desteklemesinin yanında, ekranın üzerine tıklayarak dondurabilir, zip gibi sıkıştırılmış dosyalar üzerinden medyanızı izlerken bile ayarları üzerinde çeşitli düzenlemeler yapabilirsiniz. Zoom player sunduğu ‘Scene Cut Editor’ seçeneğiyle hazırladığınız videonun istediğiniz bölümlerini otomatik olarak atlamanızı da sağlıyor. Zoom Player ile videolarınızı arzu ettiğiniz şekilde organize ederek, hedeflediğiniz ürünü ortaya çıkarabilirsiniz.

VLC Media Player: Ücretsiz bir program olan VLC Media Player, DVD, VCD, MPEK-1, MPEK-2, OGG gibi birçok türden videoyu oynatabilir. Bu program yardımıyla, canlı kayıt yapabilir, hızını kontrol edebilir, parça parça ilerletebilir, yüklü olmayan codek verilerini, kendi içerisinde başka bir programa ihtiyaç duymadan bulabilirsiniz. Sizlere ücretsiz açık kaynak sunan bu programla videolarınızı zorlanmadan editleyebilirsiniz.

TMPGEnc: Oldukça gelişmiş ve basit bir kullanıma sahip olan TMPGEnc, WAW dosyaları ile çalışabilme, filtreleme ve çeşitli efektlerle videoları süsleme, bit hızını değiştirme, sıkıştırma matrisini ayarlama, kesme, birleştirme gibi birçok sunumuyla vazgeçilmez video editleme programlarından biridir. Tüm bunlarla birlikte çoklu işlem yapmanız için de oldukça elverişli. Kaliteden ödün vermeyen geniş ayar tercihi ile çoğu kişinin vazgeçilmez yazılımı TMPGEnc yazılımıyla, profesyonelliğinizi yansıtacak videolar hazırlayabilirsiniz.

Jahshaka: OpenGl tabanlı, açık kaynak koduyla, geniş yelpazeli bir video düzenleme programı olan Jahshaka yazılımıyla vidolarınızı hızlı bir şekilde oynatabilir, anlık olarak 3 boyutlu efektler ve animasyonlar elde edebilirsiniz. Program, içerdiği araçlarla boyama, ses düzenleme, müzik ekleme gibi limitsiz özelliklere de sahip. Tahmin ettiğinizden daha fazla formatta çalışarak, Adobe Premiere gibi ekstra eklenti fırsatlarıyla gönül rahatlığı ile videolarınızı editleyebilirsiniz.

Auto Gordian Knot: Ücretsiz video düzenleme yazılımlarından biri olan Auto Gordian Knot ile harika videolar yapabilirsiniz. MPEG codekleri ile DivX- XviD formatlarına dönüştürerek kayıt yapabilir ve DVD’lerinizi yedekleyebilirsiniz. Otomatik kesme, yeniden boyutlandırma, ses dosyalarının kalitesini artırabilme fırsatları da sunuyor. Bunlarla beraber, DVD içerisinden istediğiniz sesi ve altyazıyı kolayca aktarabilirsiniz. Sizlere sunduğu en önemli özelliklerinden biri ise; dosyalarınızı CD boyutunda bölerek hızlıca CD’ye aktarmanızı sağlamasıdır. Auto Gordian Knot video editleme uygulamasıyla, hayalinizin çok daha ötesine geçebilirsiniz.

Windows Media Encoder: Microsoft tarafından geliştirilen Media Encoder, video ve bilgisayar ekran görüntülerini canlı olarak Windows Media formatlarına dönüştürebilir. Hazırladığınız içerikleri, sıkıştırılmamış ses ve video şeklinde oluşturabilirsiniz. İki geçişli kodlamayı optimize edebilir ve VBR yani değişken bit hızını destekler. Encoder’ın çok kanallı ses seçeneği ile kusursuz bir ses üretebilir, CD-DVD’ye de içerik aktarabilirsiniz. Bu program aracılığı ile MPG ve AVI dosyalarınızdan WMF türünden dosyalar ortaya çıkarabilirsiniz. Windows Media Encoder görüntüleri webcam ile kaydedip internette paylaşmanıza da imkân tanıyor.

Ücretli Video Editleme Programları

Avid Media Composer: Yüksek tanımlı HD,2K,4K ve standart tanımlı birçok türden dosyanızı ister çevrimiçi ister çevrimdışı olarak düzenlemenize yardımcı olan Composer, ücretli video editleme programlarından biridir. Gelişmiş görsel geri bildirim ve akıcı ara yüzüyle, özellikle Mac ve Windows kullanıcılarının vazgeçilmezi. En önemlisi ise Media Composer uygulamasının, Sanal Lisans desteği ile ekipler uzaktan erişim sağlayarak, projeler üzerinde çeşitli düzenlemeler yapabiliyor olması. Yüksek çözünürlük, hızlı ve akıcı efekt ve renklerle videolarınızı görsel olarak daha da zenginleştirebilirsiniz. Çoklu kamera desteği de sağlayan Avid Media Composer, profesyonel yayın ve film düzenlemede oldukça popüler.

Final Cut Puro: Ücretli video editleme programı olan Final Cut Puro yazılımı, profesyonel video düzenleme araçlarının en iyilerinden biri. En gelişmiş düzenleme seçenekleri ile 2B-3B başlıkları oluşturabilir, arka plan gürültülerini kaldırarak, çoklu sesleri düzenleyebilirsiniz. Final Cut Pro ile akıllı koleksiyonlar oluşturarak profesyonelliğinize profesyonellik katabilirsiniz.

Vegas Pro: Yenilikçi ve hızlı sunumuyla, özelleştirilmiş arayüz sağlayarak, daha verimli çalışma ve sonuç almanızı sağlar. Vegas Pro yazılımı ile kod dönüştürmeyi beklemeden, HEVC, ProRes gibi formatları karıştırıp, videolarınızı zaman çizelgesinde düzenleyebilirsiniz. Üstelik bu zaman çizelgesi üzerinden videolarınızı Facebook ve Youtube hesaplarınıza da yükleyebilirsiniz. Vegas Pro aynı zamanda, etkinlik özelliklerini yapıştırabilir. Standart video ve ses formatlarını desteklemekle birlikte, hareketli başlıkları oynatabilme özelliğine de sahiptir. Vegas Pro video editleme programının hızına yetişemeyeceksiniz!

Adobe Premiere Pro CC: Ücretli Adobe Premiere Pro; gerçek zamanlı giriş-çıkış, efekt, konum bulma, hassas ses kontrolü, kapalı açıklamalı alt yazı, çekimleri sabitleme için çarpıtma sabitleyici, ayarları eşitleme gibi birçok seçenekle karşınızda. Adobe Premiere Pro uygulaması hikâyelerinizi, kurgularınızı yaratıcılığınızı kullanarak anlatmanızın önünü açar. Pratik araçları sayesinde işinizi de epey kolaylaştırır. Çekimlerinizi içe aktarabilir, sesleri düzeltebilir, görüntülerinizi kırparak başlıklar ekleyebilirsiniz. Bu program aynı zamanda, birden fazla proje üzerinde çalışma, paylaşılan projeler kilitleyebilme, hareketli grafik şablon kullanımı, sürükleyici VR ve 360/VR sürükleyici ses düzenleme gibi sınırsız seçeneklerle karşınıza çıkıyor.

Sony Vegas Pro 15: İlk olarak ses düzenleyici olarak çıkış yapan Sony Vegas Pro, doğrusal olmayan video sistemlerini düzenleyen bir yazılımdır. Proje arşivleme, FXHOME’dan video FX, 4K, İntra XAVC dosyalarını akıllı işleme, birden fazla video formatını kodlamadan karıştırma gibi özellikleriyle oldukça cezbedici. Vegas Pro bu özelliklerinin haricinde, Visual Basic ve JavaScript’te yazılmış eklentileri de destekliyor. Sony Vegas Pro ile videolarınıza özel başlıklar ekleyebilir, video dosyaları üzerinde AVI, DV, SWF gibi birçok formatta rahatça çalışabilirsiniz.

Apple Final Cut Pro X: Ücretli bir yazılım olan Cut Pro X uygulaması; manyetik zaman çizelgesi, etiketleme, otomatik yüz analizi ve derecelendirme seçenekleriyle, kolay bir sunum gerçekleştiriyor. Cut Pro X, 360 derecelik görüntü ve HDR desteği ile hızlı ve bazit bir arayüzle videolarınızı daha da uzmanlaştırabilirsiniz. Bileşen görüntüleri aracılığıyla, görüntüleri, sesleri ve efektleri bir arada gruplandırmanızı da sağlar. Böylece her şey senkronize olarak kalır. Çeşitli renk düzenleyicileri, efektleri ve üç boyutlu şablonlarıyla harikalar yaratabilirsiniz.

Grass Valley EDIUS Pro: Ücretli video editleme programlarından biri olan Grass Valley, iyi bir kurgu yapabilmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içerisinde barındırıyor. Eos görüntü desteği, gürültü ve sarsıntıyı önleme, Alfa kanallı çıktı, renk ve 3D streoscopic düzenleme özellikleriyle donatılmıştır. Yeni nesil kamera ve video formatlarıyla çalışabilmesinin yanında efekt önizlemesi ve gerçek zamanlı düzenleme yapabilmeniz için olağanüstü bir program özelliği taşıyor.

Cyberlink PowerDirector: Bu program özellikle Windows için en hızlı ve en yetenekli video düzenleme yazılımıdır. 4K video editleme ve 3D desteği ile aynı anda birden fazla ekran kartını görebiliyor. PowerDirector ile Storyboard modunu açarak videolarınızı içe aktarabilirsiniz. Hatta ve hatta CD’ye, DVD’ye, Blu-ray’a aktarmanıza olanak vererek, kolayca disk yazmanızın da yolun açar. Uçtan uca 360 derece video düzenlemeyi de destekleyen PowerDirector video editleme programı ile güçlü videolar hazırlayabilirsiniz.

MAGIX Movie Edit Pro: Esnek kanal işleme, film şeridi ve zaman çizelgesi, sunduğu onlarca efekt ve otomatik sihirbaz, şablon seçenekleri, başlık düzenleyicisi, ses dublaj araçları, kişiye özel değiştirilebilen arayüz desteği ile harikalar yaratmanız için tasarlanmış olağanüstü bir program. Movie Edit Pro yazılımı ağır ve hızlı çekim yapabilmenize de imkân veriyor.

 

 

 

 

 

 

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *