Başarılı Video Hazırlamanın 14 Sırrı

Başarılı Video Hazırlamanın 14 Sırrı

Başarılı Video Hazırlamanın 14 Sırrı

Son yıllarda, videolu içerikler hem markaların hem de internet kullanıcıların vazgeçilmezi haline geldi. Markaların ürünlerini dinamik bir şekilde tanıtmaları için güçlü bir pazarlama aracı olarak ortaya çıkan videolar, günden günde gelişmekle beraber, dijital pazarlamanın da en önemli kolu haline geliyor.

Markaların ürünlerini tanıtabilmeleri, doğru kullanıcılara ulaşabilmeleri için keskin ve net kuralları vardır. Yanlış kurgulanmış ya da ilgi çekmeyen bir başlık ile kullanıcıya sunulmuş videolar markaların imajını sarsmakla beraber kullanıcı kaybına da neden olabilir. Eğer etkili bir video pazarlama stratejisine girmek isteyen bir işletmeyseniz başarılı video pazarlamanın 14 sırrını mutlaka uygulamasınız.

 1. Video Yayınlama Programı

Video pazarlama stratejisinin en önemli unsurlarından biri yayın programının oluşmasıdır. Video içeriklerinin hangi sıklıkta yayınlanacağı belirli bir program dahilinde olmalıdır. Aynı videonun haftada bir ya da ayda birkaç kere yayınlanmasının istenilen trafiği sağlamayabilir. Bu sebeple. Çeşitli video içerik pazarlama ve dengeli bir dağıtım stratejisi oluşturulmalıdır. Özellikle her paylaşımın farklı içerik ve video olması kullanıcı trafiği açısından olumlu sonuçlar verir.

 1. Çoklu Video Kanallarını Kullanma

YouTube, Facebook ve Insatgram gibi sosyal medya ağlarında video paylaşımları yapılmalıdır. Her sosyal medya mecrasının farklı bir kitlesi olmakla beraber, kullanıcıların hedefleri de farklıdır. Tüketicilerin yaklaşık %90’ ı mobil cihazlar üzerinden internete girmektedir. Bu sebeple farklı cihazlarda ve pazarlama hunisinin farklı aşamalarında çok kanallı video pazarlama stratejisinin geliştirilmesi önemlidir.

 1. Videonun Uzunluğu

Farklı video uzunlukları farklı amaçlara sahiptir. Kısa videolar, müşteri tabanına çok daha hızlı ulaşmakla beraber, içerdiği mesajı da kısa sürede iletmek için uyarlanmıştır. Diğer taraftan uzun içerikli videolar kullanıcılara çok daha ayrıntılı bilgiler sağlar. Günümüzün yoğunluğu ve kullanıcıların dikkat dağınıklığı hesaba katılırsa kısa süreli videoların çok daha etkili olduğu gözlemlenir. İnsanlar herhangi bir içeriği ya da videoyu hızlıca tüketmek ve almak istediklerine bir an önce ulaşmak istiyorlar.

 1. Kaliteli içerik

İçerik, herhangi bir medya pazarlama stratejisinin köşe taşlarından biri olarak görülmektedir. Yüksek kaliteli içerik pazarlama stratejilerine değer katarken, düşük kaliteli içerik çalışmalarından kaçınılmalıdır. Kullanıcıları bilgilendirmeyen, ilgilerini çekmeyen hiçbir içerik ya da video başarılı olamaz. Bu sebeple video pazarlama stratejisi hazırlanırken videonun eğitici mi, bilgilendirici mi yoksa eğlendirici mi olacağına dair karar verilmeli ve hedef kitle göz önünde bulundurulmalıdır.

 1. Canlı video

Neredeyse tüm sosyal medya ağları artık kullanıcılarına canlı yayın yapma şansı vermektedir. Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformları, YouTube, Facebook, Twitter ve Instagram’dır. Canlı video akışı, her video pazarlama stratejisinin bir parçası olmalıdır. Canlı videolar, kullanıcılara daha yüksek bir etkileşim düzeyi sunar. Marka etkinliklerini gerçek zamanlı olarak yayınlamak, canlı soru ve cevap yayınları yapmak Oluşturmak için kullanabilirsiniz.

 1. İlgi Çekici Video Başlığı

Video başlığının amacı, kullanıcıların dikkatini çekmektir. Kullanıcıların %70’i videonun yalnızca ilk 15 saniyesini izleyerek geri kalanını izleyip izlemeyeceklerine karar verirler. Video başlığı ve videoya giriş introsu bu sebeple çok önemlidir.

 1. Müşteri Referans Videoları

Markanın kullanıcıları tarafından çekilen videolar, diğer kullanıcılar için güzel bir referans oluşturur. Müşterilerinizin ürünlerinizin nasıl kullanıldıklarına ilişkin kısa videolar izlemelerini sağlamalısınız. Pazarlama adına etkili bir yol olmakla beraber, diğer tüketicilerin dikkatini çekmek içinde etkili bir pazarlama stratejisidir.

 1. Ürünler Hakkında Öğretici Videolar Çekmek

Kullanıcılarınıza ürünlerinizin nasıl çalıştığını, ne işe yaradığını anlatabileceğiniz videolar çekmelisiniz. Bu videolar her ne kadar kullanıcıyı eğitmek için olsa da aslında ürünün tanıtımı niteliğindedir. Ve insanların %90’ı satın alacakları ürünün tam olarak ne işe yaradığını, nasıl kullanıldığını görmek isterler.

 1. Kullanıcıları Harekete Geçirme

İlgi çekici bir video başlığının olması gerektiğinden bahsetmiştik. Aynı zamanda kullanıcılarınıza video içinde ya da başlığında soru sorarak videonuz ile ilgili etkileşim yaratabilirsiniz. Bazı durumlarda kullanıcıların size sorduğu diğer kullanıcılar dahi cevaplayabiliyor. Bu durumda sizin yerinize satış temsilcilerinin oluşmasını sağlıyor.

 1. Video Performans Ölçümleme

Emek verdiğiniz, yüklediğiniz videoların mutlaka ölçümlemesini yapmalısınız. Böylece kullanıcılarınızı analiz edebilir, videonun kaçıncı dakikasında izlemekten vazgeçtiğini ya da videonun satış rakamlarına ne kadar etkili olduğunu analiz edebilirsiniz. Bu durum sizin kendinizi daha da geliştirmenize yardımcı olur.

 1. Mikro-Video Uygulama

Kısa, net ve bilgilendirici içerikler kullanıcıların daha çok dikkatini çeker. Kısa anlatımların yanı, net içerikler çoğu sosyal medya platformu için daha iyi bir formattır. Kısa, özlü içerik, özellikle sosyal medya kanallarında daha uzun içerik biçimleriyle karşı karşıya geliyor. Video pazarlamalarınız için videoları 10 saniyeden daha kısa bir süreye indiren mikro video uygulamalarını kullanmayı denemelisiniz.

 1. Web Site Açılış Sayfasına Video Gömme

Pazarlama videonuzu nereye yerleştireceğiniz konusunda stratejik düşünmelisiniz. İstatistikler, videoları açılış sayfalarına yerleştirmenin dönüşüm oranlarını %80’e kadar artırabildiğini gösteriyor. Tüm web trafiğinin yüzde 80’inden fazlasına sahip olduğu tahmin edilen video tahminleri, kullanıcıların satın alma kararı almasına yardımcı olduğunu belirtiyor.

 1. Öğretici Videolar

Ürününüzle alakalı yayınlar yayınlamak, müşterilerle bağlantı kurmak ve etkileşimde bulunmak için etkili bir yoldur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, rakiplerinize bulunduğunuz sektöre ait sırlarınızı vermemeniz. Kullanıcıları bilgilendirici ve yararlı içerikle ikna etmek çok daha kolaydır.

 1. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO hakkında detaylı araştırmalar yapmalı ve sektörünüze ait anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Videolarınızdan maksimum SEO değeri elde etmek için, videonun SEO’sunu yükseltmeye yardımcı olması adına ürününüzle alakalı anahtar kelimelerle etiketlenmiş iyi yazılmış bir açıklamayla birlikte videoya eklenmelidir.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *